Seura järjesti torstaina  15.3. seminaarin Tampereen Yliopiston rauhan- konfliktintutkimuskeskuksessa (Tapri),  yhdessä Turun ja Tampereen Cercle Françaisien kanssa.

Tilaisuuden avasi Taprin tutkimusjohtaja professori Tarja Väyrynen, joka kertoi laitoksen taustoista, tutkimuskohteista ja toiminnasta. Hän myös esitteli illan luennoitsijat, yliopistotutkija Élise Feronin ja tutkijatohtori Tiina Vaittisen.

Élise Féron on tehnyt tutkimustyötä Keski-Afrikan  useilla sota-alueilla. Hänen otsikkonaan oli: ”Violences sexuelles contre les hommes en zones de guerre: les enjeux sociaux et sanitaires. » Esitelmä oli uusi näkökulma sotien seksuaaliseen väkivaltaan, jonka kohteiksi johtuvat myös miehet, lähes yhtä usein kuin naiset. Feron piti suurena puutteena sitä, että miesten osalta asiasta ei ole mahdollista saada oikeaa käsitystä siitäkään syystä, että toisin kuin naisten osalta, miesten kokema sukupuolinen väkivalta tilastoidaan usein pelkästään yleisnimellä ”kidutus”, jolloin kidutuksen luonne ei paljastu. Kuitenkin sukupuolinen väkivalta on usein järjestelmällistä, ja sen tarkoituksena on sosiaalisten rakenteiden hajottaminen.

Tutkijatohtori Tiina Vaittisen otsikkona oli: ”Feministisen rauhantutkimuksen näkökulmia globaaliin sosiaali- ja terveyspolitiikkaan.” Vaittisen näkökulma rauhantutkimukseen olikin varsin omintakeinen, hän kertoi tutkimuksistaan vanhainkodissa. Hänen kiinnostuksensa kohteena oli ollut hankalan ja väkivaltaisesti käyttäytyvän vanhuksen hoitaminen. Konflikti hoidettavan ja hoitajien välillä syntyy, kun hoidettava ei ymmärrä, miksi häneltä riisutaan vaatteita ja pestään. Tilanne voi johtaa käsirysyyn.

Tässä on eräänlainen konfliktitilanteen perustyyppi, jonka ratkaisuksi pitäisi löytää oikeanlainen kommunikointitapa.