Suomalais-ranskalainen teknillistieteellinen seura järjesti Etelä-Ranskaan matkan, jolle osallistui 23 tieteestä ja tekniikasta kiinnostunutta.
Matkalla tutustuimme Airbus-koneiden valmistamiseen ja avaruusteknologiaan Toulousessa.
Tehdas-alueella on myös Aéroscopia-museo, jossa oli esillä lukuisia lentolaitteita ilmailun alusta nykypäivään. Oppaamme selvitti ilmailun kehitystä, näimme monia käänteentekevä lentokonetyyppejä ja kuulimme niiden tarinan. Esillä oli myös erikoisuuksia, mm. Airbus-malli, johon oli sisustettu olohuone, työhuone, makuuhuone ja suihkutilat, ja tietenkin maailman ainoa ääntä nopeammin kulkenut matkustajalentokone Concorde, jonka ohjaamon ja matkustamon moni näki nyt ensi kertaa.
Kuvassa ryhmä on purkautumassa Airbusin A400M-kuljetuskoneesta
Eurooppalainen kulttuuriperintö oli kohteenamme myös kiehtovassa ja omintakeisessa Dordognen departementissa, joka on kalkkikivivuorten, kivikautisten esi-isiemme asuttamien luolien, pyhiinvaeltajien, Temppeliherrojen ja kataarien aluetta. Matkalla kuultiin alueen historiasta, tutustuttiin tryffelien viljelemiseen ja moniin kiinnostaviin kohteisiin. Kulinarismikin sai matkalla merkittävän osan, onhan seutu on kuuluisa myös herkuistaan, joihin kuuluvat tryffelien lisäksi mm. hanhenmaksa, vuohenjuusto, pähkinät ja musta Cahors-viini.